Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina badawcza

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, kiedy toż pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Droga na inny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się silniejsze i popularniejsze, oraz co za tym chodzi - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja także oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i bogata wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgodzie Europejskiej a każdy jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która zamierza pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle duże są w obecnym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.